Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 16.12.2014

Předvánoční Olomouc v plném prouduAdresa:  Olomouc
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 279

Lokalita:  Střední Morava - Haná

Církevní památka Historicky významný objekt Muzeum

Dva týdny před vánocemi se do plného proudu dostávají všechny vánoční trhy ve větších i menších městech. Jeden z nejkrásnějších, nejzajímavějších a nejživějších se již tradičně nachází v Olomouci.

I letos se kromě bohatého hudebního a divadelního programu mohou příchozí těšit z domácích dobrot i tradičního punče. Právě ovocem doplněné svařené víno je hlavním lákadlem pro spoustu místních. Tradičně se po kritice přílišného poštu punčových stánků ve srovnání se stánky nabízejících vánoční či rukodělné výrobky snížil počet prodejců punče. Dlouholetá nabídka norimberského, irského, francouzského či právě olomouckého punče však zůstává stejná. Bez přídavku tvrdého alkoholu se kelímek teplého nápoje prodává za 30 korun.

Ve stánku Dobré místo pro život se opět chystají charitativní prodeje punče, které své zisky vždy darují na některou z mnoha podpůrných organizací na Hané. Za pultem se představí známé tváře, nebudou chybět ani olomoučtí hokejisté či fotbalisté. Právě fotbalistům již skončila podzimní část sezony a mohou se těšit z volna, sportovní sázení na extraligu hokejistů či volejbalistky v evropské lize je k dispozici na bet365. Budete-li chtít spojit svou návštěvu Olomouce a jejich vánočních trhů zároveň s extraligovým hokejem, podívejte se, kdy se olomoučtí kohouti představí v domácí „plecharéně“.

K dobrému punči nesmí chybět ani vyvoněné domácí klobásky, bramboráky či sýrové speciality. Spoustu laskomin připraví kuchaři na ohni přímo před zraky svých zákazníků. Nechybí ani pečené kaštany nebo bramborové spirály. I mlsné jazýčky si tu tedy přijdou na své.
Při pohledu na padesátiletý krásně nazdobený hustě až k zemi prorostlý stříbrný smrk, kterému Olomoučané dali letos jméno Lucinka, Vás vánoční nálada přemůže a vypustíte starosti všedních dní. Fotografie a video z jeho rozsvěcování můžete zhlédnout zde.

Z kulturních akcí se k podpoře této atmosféry můžete těšit na spoustu hudebních představení, kde nemohou chybět revivalové skupiny od Lucie, Abba, Beatles, Elvise Presleyho či Michala Davida, živě se pak představí Láďa Kerndl s kapelou, Fleret, Hazydecay nebo Olomoucký swingband. Detailní přehled olomouckých vánočních kulturních akcí na vánočnítrhy.eu.

Olomoucké Dolní náměstí pak v přímé návaznosti na trhy na Horním náměstí doplňuje celkový počet 118 stánků, ke kterým navíc přidá i veřejné kluziště. To je se svými 25 délkovými a 16 šířkovými metry velmi příjemné doplnění pro sportovní vyžití a hlavně zahřátí nejen pro rodiny s dětmi. Bruslení je zdarma, na místě si můžete sportovní náčiní za drobnou úplatu také zapůjčit. Denně je v provozu od 9 do 22 hodin.

Pro nejmenší ratolesti je připravena také vánoční zoologická zahrada, Ježíškův poštovní úřad, zvonice splněných přání a také replika prvorepublikového kolotoče.

O jak dobře zorganizované vánoční trhy se jedná a o jakou spokojenost kolemjdoucích se stará svědčí mimo jiné i hodnocení agentury CzechTourism, která atmosféru olomouckého adventu ohodnotila dokonce lépe, než věhlasné trhy v zahraničních destinacích typu Vídeň nebo Salzburg.

Program vánočních trhů končí čtyřiadvacátého prosince půlnoční bohoslužbou. Na punč si však budete moci přijít i mezi svátky a bruslení bude až do samého konce letošního roku. Udělejte si sami obrázek, jak to v Olomouci vypadá a přijeďte se na vlastní oči podívat a svými chuťovými buňkami ochutnat to pravé kouzlo olomouckého adventu. 

Autor článku: Jakub Pavelka.

Foto: Radnice Olomouc, zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radnice_(Olomouc),_20.9.2013.JPG?uselang=cs


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum bylo založeno v r. 1994 v Lošticích v místě původní výrobny Olomouckých tvarůžků, ale umístění uvnitř výrobního závodu neumožňovalo jeho další rozvoj.
zobrazit detailHodnotilo 3 uživatelů. Průměrné hodnocení 3/10

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Místo, kde se zamilujete do vědy
zobrazit detailHodnotilo 2 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením a...
zobrazit detailHodnotilo 1709 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví . Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní pr...
zobrazit detailHodnotilo 1633 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Š...
zobrazit detailHodnotilo 1587 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se