Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
budova muzea
budova muzea
Bedřich Hrozný
Bedřich Hrozný
Pamětní kámen ke 100. výročí narození B. Hrozného
Pamětní kámen ke 100. výročí narození B. Hrozného
expozice
expozice
autor: Ondřej Rašín
vloženo: 04.11.2008

Polabské muzeum - Muzeum Bedřicha HroznéhoAdresa:  Náměstí Bedřicha Hrozného
Město:  Lysá nad Labem
Hodnocení: 4.7 / 10 hlasů: 1762

Web:  odkaz
Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Historicky významný objekt Muzeum HISTORIE MUZEA:
Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem vzniklo již v roce 1893, kdy několik nadšených a obětavých přátel české historie si vytklo za cíl ustavit při spolku Čtenářské jednoty muzejní odbor. Tím se stala Čtenářská jednota s muzejním odborem nejstarším předchůdcem dnešního muzea.

Postupný rozvoj muzejnictví vedl k tomu, že v roce 1894 došlo k oddělení muzejního odboru od Čtenářské jednoty a od tohoto roku se datuje samostatná muzejní společnost města Lysé nad Labem s počtem 22 členů. Jeho vůdčí postavou byl František Otruba - badatel v oblasti místního národopisu a historie, od roku 1909 také ředitel místní školy.

Významnou etapou v historii muzejní činnosti se stal rok 1895 a pořádání Národopisné výstavy v Praze. Pro tuto výstavu se podařilo získat 101 sbírkových předmětů a tak úspěšně prezentovat oblast Polabí o jeho vývoji. Za tuto expozici získalo muzeum od pořadatelů Národopisné výstavy čestný diplom a uznání, formou zlatého diplomu a bronzové medaile.

V roce 1912 nese muzeum název Městské muzeum v Lysé nad Labem, současně se usídlilo v budově Městského úřadu - ve staré radnici. Zásadním mezníkem v muzejní práci se stal rok 1952, kdy byly všechny sbírky přeneseny do historické barokní budovy z r. 1752 (z doby Swett-Sporcků), kde muzeum sídlí a spravuje své sbírky dodnes. V šedesátých letech se stává pobočkou Polabského muzea se sídlem v Poděbradech, od roku 1951 nese čestný název Muzeum Bedřicha Hrozného.

Osobnost Bedřicha Hrozného:
Bedřich Hrozný (*6. 5. 1879 - † 12. 12. 1952) bývá někdy díky zažitému omylu, že rozluštil chetitské písmo, označován za "českého Champolliona". "Pouze" však rozluštil neznámý, chetitský jazyk. Hrozný pocházel z rodiny evangelického faráře a čekalo se, že bude pokračovat v otcově práci. Na gymnáziu v Kolíně však potkal jednoho z průkopníků české orientalistiky, profesora Justina Václava Práška. Po absolvování gymnázia dal před teologií přednost studiu orientalistiky ve Vídni a během studií zvládl (vedle latiny a řečtiny) na deset orientálních jazyků. Později dostal stipendium do Berlína, kde působil roku 1901 a vydal tu i svou první původní práci „Peníze u Babylóňanů“. V další knize „Obilí ve staré Babylonii“ (1913) "nezapřel" svůj český původ a objevil, že pivo pili už ve staré Mezopotámii a hned několik druhů. Největší objev však učinil o dva roky později. 1914 dostal možnost odejet do Turecka, aby mohl vydat nápisy v neznámé řeči, které objevil především německý archeolog Hugo Winckler.
Za války sloužil Hrozný ve Vídni jako písař, a tak měl po večerech čas věnovat se „svému“ studiu. A už v roce 1915 slavil úspěch. Prokázal, že jazyk na klínopisných tabulkách je indoevropská řeč Chetitů. A navíc tento jazyk - jako první po tisíciletích - záhy dokázal přečíst a přeložit. Vzdor pochybnostem ostatních vědců vůči Hrozného práci: „Die Sprache der Hethiter“ (Jazyk Chetitů, 1917) potvrdil čas, že měl Hrozný pravdu a jeho rozluštění klínopisné chetitštiny patří mezi nejvýznamnější v dějinách orientalistiky.
Po 1. světové válce se Hrozný vrátil domů a začal pracovat na Univerzitě Karlově v Praze. V letech 1924-25 podnikl archeologickou expedici do Turecka a podařilo se mu odkrýt rozsáhlý archiv klínopisných tabulek. Tehdy se ocitl na vrcholu a byl uznáván jako zakladatel nové orientální disciplíny - chetitologie.
V roce 1939 se stal rektorem Univerzity Karlovy a statečně se postavil okupantům, aby bránil akademickou půdu. Po zavření VŠ alespoň veřejně přednášel a jeho poznámky o pomíjivosti říší, stáří Semitů či původu svastiky vzbuzovaly nadšení posluchačů. Po úrazu v roce 1952 dožil v sanatoriu, kde také přijal jmenování akademikem.
PRŮVODCE EXPOZICÍ:
Ve spolupráci s NM - Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze a Národní galerií v Praze je zde vytvořena stálá biografická expozice:
„Život a dílo Bedřicha Hrozného“ s řadou unikátních exponátů, osobními předměty a rukopisy.
Kromě této stálé expozice pořádá muzeum v průběhu celého roku příležitostné výstavy z muzejních sbírek a výstavy uměleckých děl.

Ke škodě všech návštěvníků stálé expozice Bedřicha Hrozného, byla ze strany Národní galerie v Praze a jeho oddělení Sbírky orientálního umění ukončena k 31.12. 2007 více než 30letá spolupráce, z důvodů lepší ochrany a vědeckého zpracování sbírkových předmětů NG. Všechny předměty, které byly z Národní galerie zapůjčeny, což byla více než polovina vystavených trojrozměrných předmětů, byly vráceny a uloženy do depozitáře Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze na zámku Zbraslav.

Vrácení zapůjčených předmětů nemá v žádném případě tak zásadní význam, aby byla ohrožena vypovídací hodnota stálé expozice o životě a díle Bedřicha Hrozného jako  celku. Předměty z Národní galerie v Praze pouze doplňovaly informace, bez bližšího určení, o archeologických aktivitách profesora Hrozného v Turecku ve 20. letech 20. století. Jeho nejzásadnějším činem však bylo rozluštění jazyka Chetitů, což je a bude ve stálé expozici návštěvníkům stále prezentováno.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Pokud hledáte místo, kde si vy a hlavně vaše děti budou připadat jako v pohádce a zároveň se i něco naučí, tak už pátrat nemusíte. Park plný zázraků leží ve středočeských M...
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen.
zobrazit detailHodnotilo 154 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska ve své činnosti navazuje na více než stoletou tradici, na jejímž počátku bylo založení Krajského muzejního spolku v roce 1885.
zobrazit detailHodnotilo 1985 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Velmi příjemná procházka, kde se můžete těšit na sochy Václava Levého, jako jsou Čertovy hlavy, Harfenice či Had. Zpestřením okružní trasy je loupežnická jeskyně a Blaník.
zobrazit detailHodnotilo 6569 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Pokud se narodí dvě, tři nebo dokonce více miminek najednou, bývá to často považováno za zázrak.
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se