Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Kunětická hora
Kunětická hora
Kunětická hora v dálce.
Kunětická hora v dálce.
Hradní studna
Hradní studna
Areál hradu
Areál hradu
Vyhlídka u hradu
Vyhlídka u hradu
autor: Petr Pavlík
vloženo: 06.02.2007

Kunětická Hora (zřícenina hradu)Adresa:  Staré Hradiště
Hodnocení: 5.7 / 10 hlasů: 2441
Souřadnice GPS:  N: 50°4'47.41, E:15°48'46.62 Lokalita:  Pardubicko

Historicky významný objekt Zřícenina

Pozdně gotický hrad Kunětická hora přímo vybízí k navštívení. Už tím, že na vás z dáli shlíží ve své monumentálnosti a narušuje tak okolní, jinak poměrně rovinatý terén. Připočítáte-li k tomu zajímavou historii, kdy se zde scházeli stoupenci husitství, do seznamu hradů k návštěvě si ho zařadí mnoho z nás.

Náhled do historie

Kunětická hora jako taková vznikla ve třetihorách, kdy její láva tuhla pod povrchem, není tedy sopkou v pravém slova smyslu. V okolní rovinaté krajině působí jejích 82 metrů však více než majestátně. Podle dostupných pramenů však nebyla dlouho osídlena, písemné materiály existenci hradu zmiňují až do počátku 15. století spíše nepřímo. Z provedených archeologických výzkumů však vyplývá, že rozsáhlý hradní komplex zde stál už v druhé polovině 14. století. Dosud se však nepodařilo určit zakladatele.

Většího významu nabyla Kunětická hora na počátku 15. století. V roce 1420 se zde schází stoupenci husitství z řad z východočeské šlechty, kteří stojí proti oficiální církvi. Poté, co v roce 1421 podnikli úspěšný útok na dobře opevněný opatovický klášter, stal se hrad strategickým místem. Obsadil ho husitský hejtman Diviš Bořek a přestavěl pro potřeby Husitů. Hrad získal rozsáhlé a dobře opevněné předhradí.

Dalším důležitým datem v historii hradu se stal rok 1491, kdy byl po finančním krachu Jindřicha z Minsternberka odprodán Vilémovi z Pernštejna. Ten se pustil do největší přestavby v historii hradu a proměnil ho během necelých 60-ti let v zámecké sídlo. Vznikly zde mimo jiné společenské sály, reprezentativní místnosti, kaple a rytířský sál v přízemí s pro Pernštejny charakteristickými klenbami.

Zkázou se stal rok 1560, kdy zadluženou Kunětickou horu Jaroslav z Pernštějna prodal královské komoře. Chátrajícímu hradu zasadilo roku 1645 těžkou ránu švédské vojsko a dorazila ho těžba kamene v 19. a 20. století, která vyvrcholila zřícením západní a jihozápadní části hradu do lomu.

Hradní opevnění

Hrad se svým opevněním neodmyslitelně zapsal do dějin architektury svým opevněním. Mezi nejzajímavější části patří koridory vybudované Pernštejny. Ti obklopili hrad širokým parkánem (s výjimkou západní strany) a na severní straně hradbu zdvojili. Uvnitř pak byl udusán pevný taras, na němž mohla stát děla. Vnější pás opevnění pak chránily tři strategicky umístěné bašty s brázděnými ochozy a strážními věžičkami.

K tomuto vnitřnímu opevnění se na severovýchodě připojovalo předhradí, které mimo jiné také chránilo přístupovou cestu k hradu. Sloužila k tomu okružní zeď, kterou uprostřed doplňovala obranná věž a hradní brána, k níž vedl dlouhý, z části padací most vedoucí přes široký vyzděný příkop. Zbytek přístupové cesty sevřely hradby v úzký koridor.

Největší pozornosti se však těší mohutné rondely, neboli okrouhlé bašty umožňující obranu hradu podél hradeb. Sestávaly se z kruhové plošiny obklopené hliněným valem, které nahoře zakončovala široká rovná terasa s kamennou zdí, kam se stavěla děla. Nad nimi pak byl krytý ochoz pro střelce z palebných zbraní.

Očima návštěvníka

Ať už vyrazíte od nedaleké Perníkové chaloupky nebo parkoviště samotného hradu, musíte překonat trochu prudší kopec po široké asfaltové cestě. Po většinu cesty se máte na co koukat, ať už na hrad samotný, případně výhledy v okolí. Těsně pod vrcholem zaujme hradní studna, která byla původně hluboká více než 70 metrů. Během let se však zasypávala a i po nedávném vyčištění dosahuje její hloubka jen přibližně třetiny (23 metrů) původní hloubky. V rámci rekonstrukce byl totiž obnoven i rumpál, který příležitostně předvádějí.

Hrad si můžete projít sami, případně bude-li skupina větší než pět osob, lze si připlatit celkem symbolickou sumu za průvodce. Subjektivně nejzajímavější je reprezentativní Rytířský sál se sklípkovou klenbou a hladomorna. V patře pak potěší oko hradní zbrojnice. Osobně bych však z celé prohlídky vyzdvihnul návštěvu věže, která je nejvyšším místem celého regionu. Za dobré viditelnosti spatříte nejenom Železné hory, Orlické hory, ale také Sněžku. V blízkosti hradu je sice vyhlídka do okolí s rovněž zajímavou scenérií, ale na věž to nemá.

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to autem z Pardubic do obce Ráby. Budete pokračovat dál a volitelně buď za vesnicí zahnete k Perníkové chaloupce (značená odbočka) nebo dojedete až k parkovišti hradu, odkud vede značená cesta.

Otevírací doba

  • duben: so-ne 10-16
  • květen-srpen: út-ne 9:30-17:30
  • září: so-ne 10-17
  • říjen: so-ne 10-16

vstupné: 40 Kč / 30 Kč (příplatek za průvodce 5 Kč /osoba)

Související upoutávky

Kunětická hora - Hrad Kunětická hora, je dominanta místního kraje. Poskytuje nádherný rozhled na hřebeny Železných hor. Při mé návštěve zde zrovna probíhala historická akce spojená se střelbou z děl. Rány "jako" z děla byly slyšet i ve vzdálené městě Heřmanův Městec

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:ArchivVideo | 03.07.2013 12:16dobrý názor | 1595 hlasů

Video Hrad Kunětická hora : https://www.youtube.com/watch?v=OxPdyN9z2Mo

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Pietní území Ležáky

Pietní území Ležáky

Stálá expozice o ležácké tragédii byla pod názvem Ležáky, osada, která nemlčela... otevřena v roce 2009.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Na návštěvníky čekají stálé expozice, sezónní výstavy
zobrazit detailHodnotilo 333 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Kupte si dovolenou se slevou již nyní

Kupte si dovolenou se slevou již nyní

Slyšíte? Jaro už pomalu klepe na dveře. Takže právě teď je nevyšší čas pro výběr letní dovolené.
zobrazit detailHodnotilo 274 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Muzeum a galerie Hlinsko

Muzeum a galerie Hlinsko

První okresní muzeum
zobrazit detailHodnotilo 66 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

V rybníkářské oblasti takřka na periférii Pardubic nalezneme slatinné lázně, kde se léčí problémy pohybového ústrojí.
zobrazit detailHodnotilo 1886 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se