Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Tatra Karla Lopraise.
Tatra Karla Lopraise.
Slovenská strela.
Slovenská strela.
Kabriolet.
Kabriolet.
Sanitní vůz na bázi T603.
Sanitní vůz na bázi T603.
T57a
T57a
autor: Petr Pavlík
vloženo: 01.08.2014

Muzeum TatraAdresa:  Záhumenní 367
Město:  Kopřivnice
Nadmořská výška:  320 m.n.m.
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 2075

Web:  odkaz
Lokalita:  Poodří

Muzeum

Technicky zaměřené návštěvníky Valašského království dokáže spolehlivě nalákat muzeum kopřivnické automobilky. Nejucelenější sbírka dopravních prostředků Tatra čítá na 52 osobních i nákladních automobilů, mezi nimiž najdete i řadu prototypů a historických unikátů. K tomu je potřeba připočítat osm originálních podvozků, proslavených zejména na nákladních automobilech, a 21 typů motorů.

Před hlavním vstupem, ještě mimo placené prostory muzea, vás uvítá největší exponát pocházející z dílen Tatry – rychlíkový motorový vagón zvaný „Slovenská strela“ vyvedený v tmavě červené barvě. Vůz navržený v roce 1934 měl být ve své době jako jediný provozovaný bez přípojných vagónů a sloužit k rychlé přepravě cestujících. Na trati dokázal dosáhnout rychlosti až 130 km/h a cestu z Prahy do Bratislavy zkrátil z 351 minut na 260,5 minuty, což už je znatelný rozdíl. Bohužel po druhé světové válce byly vozy odstaveny z pravidelného provozu a sloužily spíše už jen pro vládní delegace. V roce 1960 byl vůz M 290.002 předán podnikovému muzeu Tatra a od té doby na koleje nevyjel, což je rozhodně škoda.

Nedá se jednoznačně vyzdvihnout, který z exponátů patří mezi to absolutně největší lákadlo muzea. Pro někoho to může být replika prvního vyrobeného automobilu, Tatry Prezident, jiný zas ocení množství prototypů, z nichž se jen část dočkala sériové výroby. Najdete zde kupříkladu velmi dobře známou 613, ale v provedení kabriolet, závodní 603 a sanitní vůz na bázi T603. O prototypy není nouze ani mezi nákladními vozy. Stačí se zadívat pozorněji a už vám bude jasné, že před vámi nestojí sériová podoba.

Muzeum vlastní i několik skutečných unikátů. Mezi nákladními vozy najdete Tatru, se kterou Karel Loprais vyhrál rallye Paříž-Dakar, Tatru 805 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda i Tatru 815 GTC, která v roce 1987 vyrazila na expedici Tatra kolem světa.

Přestože se výroba Tatry točí zejména kolem automobilů, ať už sportovních, osobních či nákladních, najdeme v muzeu i několik výjimek. Kromě zmiňovaného motorového vagonu jsou to ještě aerosaně Tatra V855, konstrukčně vycházející z Tatry 87, a inspekční drezína z období první republiky.

V muzeu je instalováno sedm audiovizuálních boxů, rozmístěných v jednotlivých sekcích, kde se můžete detailně seznámit s historií závodu i vidět zajímavé záběry například z testování vozidel. Zvláště průjezd testovací dráhy Tatrou 815 je velmi efektní.

Otvírací doba

květen-září: Út-Ne 9-17

říjen-duben: Út-Ne 9-16


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Odry

Město Odry

Město Odry leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín v malebném údolí Oderské kotliny.
zobrazit detailHodnotilo 17 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Kopřivnice

Kopřivnice

V údolí obklopeném kopci Červený kámen (690 m n. m.) a Bílá hora (557 m n. m.) odhaluje svou tvář město Kopřivnice. Město leží v podhůří Beskyd a pod zříceninou starobylého h...
zobrazit detailHodnotilo 2079 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Město Šternberk

Město Šternberk

Mimořádné historické jádro města s unikátní architekturou
zobrazit detailHodnotilo 396 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Muzeum Tatra

Nahlédněte do historie výroby dopravních prostředků v Kopřivnici. Ve zdejším muzeu uvidíte nejucelenější sbírku výrobků Tatry.
zobrazit detailHodnotilo 2075 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Moravskoslezský kraj křížem krážem

Moravskoslezský kraj křížem krážem

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi také koupání, relaxace, výlety na kole nebo pěší turistika napříč zajímavými místy v České republice.
zobrazit detailHodnotilo 887 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.9/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se