Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Kristýna Olivová
vloženo: 03.08.2018

Muzeum BrněnskaAdresa:  Porta coeli 1001, 666 02, Předklášteří
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 1786

Web:  odkaz
Lokalita:  Brno a okolí

Církevní památka Historicky významný objekt Místo s výhledem Muzeum Památník / pomník Skanzen Technická zajímavost

Muzeum Brněnska tvoří šest poboček.


Podhorácké muzeum

Podhorácké muzeum se nachází v Předklášteří v areálu cisterciáckého kláštera Porta coeli, národní kulturní památky. Klášter roku 1232 založila královna Konstancie Uherská, dnes se jedná o jediný fungující ženský cisterciácký klášter v České republice. Monumentální stavební komplex kláštera zbudovaný ve slohu cisterciácké burgundské gotiky patří mezi naše nejvýznamnější raně gotické památky. Veřejnosti je v současné době přístupné gotické jádro kláštera: kostel, křížová chodba s rajskou zahradou a kapitulní síň. Prohlídky zajišťuje Podhorácké muzeum sídlící v interiérech barokní budovy bývalého proboštství, kde návštěvníci mohou zhlédnout sezónní výstavy a stálé muzejní expozice: Paleontologie a mineralogický systém, Minerály na Tišnovsku, Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století, Lapidárium kamenných fragmentů.

Adresa: Porta coeli 1001, 666 02 Předklášteří
Telefon: 549 213 933, 549 412 293
E-mail: predklasteri@muzeumbrnenska.cz

Vila Löw-Beer v Brně

Reprezentativní secesní vilu si nechal postavit továrník Moriz Fuhrmann v letech 1903–1904 v Černých Polích, brněnské vilové kolonii nad lužáneckým parkem. Návrhem pověřil technicky inovativního vídeňského architekta Alexandra Neumanna, který u vily uplatnil horní osvětlení centrální haly působivým světlíkem či systém teplovzdušného vytápění. V letech 1913–1939 vila patřila Alfredu Löw-Beerovi, židovskému velkoprůmyslníkovi a obchodníku s textilem, který věnoval část pozemku jako svatební dar své dceři Gretě. Ta zde společně s manželem Fritzem Tugendhatem vybudovala v letech 1929-1930 rodinný dům – dnes světoznámou vilu Tugendhat. V památkově obnovené secesní vile je nyní umístěna expozice nazvaná „Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat“, o víkendech se konají prohlídky technického zázemí vily. Odpočinek a relaxaci nabízí volně přístupná zahrada vily, kde se nachází galerie a kavárna Celnice. Vstup do zahrady i galerie je zdarma.

Adresa: Drobného 22, 602 00 Brno
Telefon: 545 211 352
E-mail: vila@vila.muzeumbrnenska.cz, pruvodci@vila.muzeumbrnenska.cz
Web: www.vilalowbeer.cz
Instagram: www.instagram.com/vilalowbeer

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum sídlí v pozdně renesanční budově někdejší scholasterie na hlavním náměstí městečka. Konají se zde krátkodobé tematické výstavy s řadou doprovodných akcí. Muzeum se ve své činnosti zaměřuje na rodiny s dětmi, ke každé výstavě připravuje interaktivní hernu pro malé i velké návštěvníky. V přízemí muzea jsou vystaveny koněspřežné kočáry z přelomu 19. a 20. století. Ve sbírkách muzea se nachází mimo jiné pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se ve Šlapanicích narodil. Město a jeho okolí jsou součástí slavkovského bojiště, v těsné blízkosti Šlapanic se nachází vrch Žuráň, z něhož Napoleon 2. prosince 1805 řídil bitvu u Slavkova. 

Adresa: Masarykovo náměstí 18, 664 51 Šlapanice
Telefon: 544 228 029
E-mail: slapanice@muzeumbrnenska.cz

Památník Mohyla míru

Mohyla míru byla na prateckém návrší vystavěna mezi lety 1910–1912 dle návrhu architekta Josefa Fanty. Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze a pedagoga Aloise Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné krajinné památkové zóny Slavkovské bojiště. Návštěvníci mohou s průvodcem absolvovat prohlídku památníku a vyzkoušet jedinečnou akustiku jeho kaple. V sousedícím muzejním objektu pak lze zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“ a v muzejním pavilonu expozici "Fenomén Austerlitz". Příležitostně jsou v muzejním pavilonu instalovány také rozličné krátkodobé výstavy. V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy. O státních svátcích a významných dnech je Mohyla míru slavnostně osvětlena. Návštěvníkům je k dispozici prodejna suvenýrů v muzejním objektu a také kavárna.

Adresa: K Mohyle míru 200, 664 58 Prace
Telefon: 544 244 724
E-mail: mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz

Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě se nachází v prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě, který byl vybudován na místě středověkého konventu podle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Památník otevřený v roce 2005 návštěvníkům nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s 18 000 knihami. Celkem však čítá fond knihovny na 65 000 svazků, a patří tak mezi největší klášterní knihovny v České republice. Odborné badatelské veřejnosti je zpřístupněna Knihovna Benediktinského opatství Rajhrad a Knihovna Muzea Brněnska, které spravuje Památník písemnictví na Moravě.

Adresa: Klášter 1, 664 61 Rajhrad
Telefon: 547 229 126
E-mail: rajhrad@muzeumbrnenska.cz

Muzeum v Ivančicích

Muzeum patří k nejstarším moravským regionálním muzeím, bylo otevřeno v roce 1894. Pečuje o rozmanité sbírky, včetně fondu slavného ivančického rodáka malíře Alfonse Muchy. Výstavy se konají v galerii Památníku Alfonse Muchy na Palackého náměstí 9.

Adresa: Široká 1, 664 91 Ivančice
Telefon: 546 451 489
E-mail: ivancice@muzeumbrnenska.cz

Muzeum Brněnska

adresa: Porta coeli 1001, 666 02  Předklášteří
telefon: +420 544 228 654
e-mail: reditel@muzeumbrnenska.cz

www.muzeumbrnenska.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

výjimečné místo plné pozitivní energie a fantastické atmosféry
zobrazit detailHodnotilo 309 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Brněnské cestovatelské veletrhy: čekají vás tipy, cestovatelé, gastronomie či zážitkový program

Brněnské cestovatelské veletrhy: čekají vás tipy, cestovatelé, gastronomie či zážitkový program

Patříte mezi milovníky cestování? Nebo prostě jen tak trávíte rádi volný čas aktivně? Tak to si nenechte ujít zážitkové veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour, které se odehr...
zobrazit detailHodnotilo 48 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně.
zobrazit detailHodnotilo 49 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.6/10

Zbýšov

Zbýšov

Bývalá hornická obec
zobrazit detailHodnotilo 1528 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.9/10

Muzeum Brněnska

Rajhrad, Předklášteří, Mohyla míru, Ivančice, Šlapanice
zobrazit detailHodnotilo 1786 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se