Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 10.01.2019

Město MikulovAdresa:  Mikulov
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 360

Web:  odkaz
Lokalita:  Lednicko-valtický areál

Obec / město

Město Mikulov

Město Mikulov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav a leží 50 km jihovýchodně od Brna. Toto starobylé město s mnoha pamětihodnostmi, položené na úpatí bělostných Pavlovských vrchů, je atraktivním turistickým cílem. Je součástí turistické destinace Pálava a lednicko-valtický areál.

První historické písemné zmínky o Mikulově pocházejí z roku 1173. Mikulov byl po dlouhá staletí sídlem mocných šlechtických rodů – Liechtensteinů a Dietrichsteinů. Ti učinili z Mikulova významné duchovní centrum, středisko moravských Židů a město zaslíbené novokřtěncům (habánům). Největšího významu dosáhl Mikulov počátkem 17. století za éry Františka kardinála Dietrichsteina.

Mikulov a jeho okolí patří také k tradičním vinařským centrům.

Město nabízí ideální kombinaci atraktivní nabídky a služeb pro pořádání kongresů, prezentací, firemních a společenských akcí. Možnost zajištění pestrých doprovodných programů a dobrá nabídka kongresových služeb dělá Mikulov jedním z nejvíce oblíbených kongresových míst na jižní Moravě.

Dostupnost

Možností, jak se do Mikulova dopravit je mnoho: autem, autobusem, vlakem a díky rozsáhlé síti cyklostezek také na kole. Možnost kombinovat dopravu zvyšuje atraktivitu Mikulova. K největším přednostem Mikulovska patří mimo jiné možnost spojení výletů za poznáním s aktivní relaxací.
Málokterá přírodní oblast Vám nabízí tolik možností k aktivnímu pobytu v přírodě jako právě Mikulov a okolí. Celé území je propojeno značenými turistickými trasami, cyklotrasami a cyklostezkami, které Vás dovedou až do Dolnorakouského regionu.

Příroda a aktivní pobyt

K nejznámější a nejnavštěvovanějším místům patří Pavlovské vrchy, které jsou ze všech stran obklopené úrodnými vinicemi. CHKO Pálava byla v roce 1986 zapsána na listinu biosférických rezervací pod patronací UNESCO.

Další přírodní zajímavostí je vrch Turold s Jeskyněmi na Turoldu s unikátní krasovou výzdobou. Naučná stezka touto přírodní rezervací i podzemí nabízejí mnoho zajímavých informací z oblasti geologie, mineralogie a i ze života osmi druhů netopýrů, kteří jeskyně obývají.

Krásný pohled na město Vám nabídne Svatý kopeček. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kaple sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Mezi další dominanty města Mikulov patří Kozí hrádek bývalá dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Lokalita je volně přístupným odpočinkovým centrem.

Památky

Hlavní dominantou města je barokní zámek, dnešní sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde naleznete mnoho zajímavých expozic. Velmi zajímavá je také stálá vinařská expozice Víno napříč staletími, kde se dozvíte mimo jiné zajímavosti z historie tradičního vinařství i podrobnosti o pěstování vinné révy. V zámeckém sklepení pak můžete spatřit pozoruhodný obří sud s úctyhodným objemem 101 400 litrů.

Historické centrum Mikulova je prohlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost zasluhují také kanovnické domy, radnice, kašna se sochou Pomony či barokní trojiční sloup – sousoší Nejsvětější Trojice. Na náměstí nepřehlédnete renesanční sgrafitový dům U rytířů a Dietrichsteinskou hrobku – původní kostel sv. Anny z roku 1623, později přestavěný na rodinnou hrobku, kde je nyní uloženo 45 rakví s příslušníky rodu Dietrichsteinů.
V Mikulově můžete vidět také církevní památky: pravoslavný kostel sv. Mikuláše, . kostel sv. Jana Křtitele s působivou monumentální barokní nástropní freskou od F. A. Maulbertsche, kostel sv. Václava se čtyřpatrovou renesanční věží.

Ve městě naleznete také významné židovské památky. Mikulov byl v období středověku významným centrem židovské kultury. S židovskou historií se seznámíte při procházce Naučnou stezkou židovskou čtvrtí (dnešní Husova ulice), jejíž součástí je synagoga, mikve – rituální lázeň a unikátní židovský hřbitov s více než 4 000 stojícími náhrobky.

Kultura a zábava

Mikulov bývá často označované město kultury. V průběhu roku zde probíhají tyto významné akce: Vítání jara současně s Velikonočním jarkem, Den Země, Dny židovské kultury, filmový festival Jeden svět, Jazzový večer, Kytarový festival, Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“, festival Národů Podyjí s kulinářskými specialitami, hudební festival Eurotrialog, festival pěveckých sborů Kampanila a mnohé další kulturní akce spojené s folklorem a vínem. Nejvýznamnější akcí na Mikulovsku je tradiční Pálavské vinobraní, které přiláká každoročně několik desítek tisíc turistů. Probíhá vždy druhý víkend v září a nabízí pestrý program pro všechny věkové kategorie. Kulturní rok bývá zakončen Vánocemi pod radnicí s řemeslnou tržnicí.
Přesné informace o kulturní dění naleznete v kulturním kalendáři umístěném na: www.mikulov.cz.

Vinařství

Mikulov a jeho okolí patří k tradičním vinařským centrům. Klima, různorodost půd i pestrost poloh mikulovské vinařské podoblasti s vápencovými svahy Pálavy ovlivňují nezaměnitelný charakter místních vín. Daří se tu především bílým odrůdám, jako je Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský nebo Rulandské šedé. Výbornou kvalitou tu vynikají i Chardonnay, Rulandské bílé či Veltlínské zelené. Pokud patříte k příznivcům zdravého životního stylu, jistě oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v nádherné přírodě v okolí Pálavy. Při návštěvě Mikulovska nezapomeňte navštívit některý z místních sklípků, kde Vás vinaři rádi naučí, jak vínu rozumět, jak ho pít či uskladnit. Tyto znalosti však můžete získat jen vlastním praktickým cvičením při ochutnávce vín různých odrůd.
Více informací na www.mikulov.cznejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice nabízí informační služby místním občanům i návštěvníkům našeho krásného kraje Lednice a LVA.
zobrazit detailHodnotilo 29 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Poutavá prohlídková trasa zavede do původního habánského sklepa, ale neopomíná ani moderní výrobní prostory včetně lisovny i unikátních dřevěných vinifikátorů.
zobrazit detailHodnotilo 48 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Město Mikulov

Město Mikulov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav a leží 50 km jihovýchodně od Brna.
zobrazit detailHodnotilo 360 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Restaurace a penzion U MLÝNA

Restaurace a penzion U MLÝNA

Penzion se nachází v jihomoravském kraji u hranic se Slovenskem, v krásné klidné obci zvané Kuželov, který je lemován Bílými Karpatami.
zobrazit detailHodnotilo 170 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Regionální muzeum Mikulov

Regionální muzeum Mikulov

Regionální muzeum Mikulov se nachází v místní zámku
zobrazit detailHodnotilo 323 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se