Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Horní hrad.
Horní hrad.
Vstupní brána
Vstupní brána
Pohled z věže
Pohled z věže
Socha Švéda
Socha Švéda
Pohled na kapli.
Pohled na kapli.
autor: Petr Pavlík
vloženo: 13.08.2006

Hauenštejn - Horní hradAdresa:  Krásný les – Horní hrad
Město:  Krásný les
Hodnocení: 3.8 / 10 hlasů: 1881
Souřadnice GPS:  N: 50°20'46.71, E:13°1'1.5 Web:  odkaz
Lokalita:  Krušné hory - západ

Zámek

Pohled na chátrající památky je žalostný. Zvláště, když jde o objekty s nezapomenutelným geniem loci. Místa, jež vás uchvátí natolik, že dokážete skoro nemožné, aby dokázala přežít. Právě takovým místem se stal zámek Horní hrad. Současného majitele poprvé oslovil v roce 1994, ale cedulka u hradní brány s informací o restitučním řízení ho nejprve odradila. Když však o pět let později zámek ještě více zchátral, rozhodl se jednat a ke konci roku 2000 se Pavel Palacký stal zámeckým pánem Hauenštejna. Pomocí vlastních sil i mnoha dobrovolníků zahájil trnitou cestu obnovy zašlé slávy Horního hradu.

Díky neuvěřitelnému úsilí je zámek veřejnosti velmi dobře přístupný a nabízí dva možné způsoby, jak si návštěvu užít. Pohodlnější variantou zůstává odpolední vycházka, kdy vystoupáte kopec, zakoupíte lístek a s tištěným průvodcem vyrazíte objevovat zákoutí jednotlivých místností i krásu výhledů. Máte zde více než dostatek příležitostí dát vyniknout své fantazii, představovat si dávnou podobu jednotlivých pokojů i pater. V mezičase pak můžete nahlédnout do různých expozic. Kromě fotografií jde zejména o prodejní výstavu velmi pěkných dřevěných soch, jimž subjektivně vévodí 190 cm vysoký Švéd z lipového dřeva.

Druhý způsob je fyzicky mnohem náročnější, za to však mnohem působivější. S ideou „postavte opravdový hrad“ se po předchozí domluvě, či v den avizovaných prací, vypravte na Hauenštejn v pracovním oblečení a přiložte svou ruku k jeho obnově. S každým dnem tvrdé práce dostává neogotické horské zámecké sídlo zřetelnější podobu. Možností k osobnímu vyžití je zde nepočítaně. Od vyklízení zasypaných prostor a zpřístupňování dalších místností až po obnovu zámeckého parku. Můžete sice namítnout, proč něco takového dělat. Ale až Hauenštejn po vašem zásahu bude zase o něco krásnější, pochopíte. Například světlejší část věže byla po svém zřícení v zimě 2002 znovu vybudována společnou rukou mnoha jednotlivců. Vynosit z údolí 169 tun čediče a znovu usadit kamenné zdivo na své místo je čin minimálně hodný obdivu.

Slovy se nedá přesně vyjádřit, co je na Horním hradu to nejpůsobivější. Strohým porovnáním faktů jen těžko pochopíte, proč raději vyrazit sem, než na jinou, výborně zrekonstruovanou památku s živým průvodcem a jinými vymoženostmi. Nicméně dojmy všech, kteří Hauenštejn navštívili, jsou povětšinou shodné. Prohlídka ve vás zanechá nejen velmi pěknou vzpomínku, ale zejména pocit, že se musíte co nejdříve vrátit.

Historie

Přesné počátky Hauenštejnu nejsou přesně známé. Obecně se předpokládá, že vznikl v druhé polovině 13. století jako malý strážní hrad postavený na čedičovém ostrohu uvnitř horského údolí. Během let vystřídal desítky majitelů, přičemž v době pozdní gotiky i renesance na něm byly prováděny stavební úpravy ne zcela známého rozsahu. V roce 1839 ho získává Gabriela Boyuoy-Longueval a prakticky ihned začíná s nákladnou přestavbou na prostorný zámek inspirovaný anglickou neogotikou.

Ve vlastnictví rodu Buquoyů zůstává až do konce druhé světové války, kdy je zkonfiskován a postupně zestátněn. Rozsáhlé sbírky byly v této době vydrancovány a zámek začal sloužit jako ubytovna Jáchymovských dolů, později jako záchytný dětský domov. Když, léta neudržován, začíná stavba dětem doslova padat na hlavu, jsou vystěhovány blíže do centra a zámek více než 40 let chátrá. Během osmdesátých let se dokonce uvažovalo pro nebezpečný stav o jeho stržení. Nestalo se tak, a díky zmíněnému entuziasmu pana Palackého je od roku 2000 postupně renovován.

Dopravní dostupnost

Nejlépe po silnici č. 13. Ve směru od Ostrova bude za vesnicí Damice značená odbočka na Horní hrad. Zaparkujete na přírodním parkovišti, a pak cca 15 minut pěšky do kopce.

Otevírací doba

Duben-červen: So-Ne,svátky 10-17

Červenec-srpen: Po-Ne 9-20

Září-říjen: So-Ne,svátky 10-17

Vstupné:

Individuální: 30 Kč

Rodinné: 80 Kč (2 dospělí + 2 děti)

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Horní hrad - Hauenštejn | 30.09.2013 11:29dobrý názor | 1297 hlasů

26. 10. a 27. 10. 2013 budou na Horním hradě probíhat dvě kulturní akce. Noční palba se uskuteční ve večerních hodinách 26.10. a Horní hrad pod palbou v neděli 27.10. Více o akci najdete na webových stránkách hradu www.hornihrad.cz nebo na facebooku Hauenštejn - Horní hrad

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

7 důvodů proč navštívit město Ostrov

7 důvodů proč navštívit město Ostrov

Dům kultury Ostrov vrcholný představitel stavebního směru 50. let 20 století
zobrazit detailHodnotilo 294 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Vánoční dům a největší muzeum medvídků

Vánoční dům a největší muzeum medvídků

Kouzelné místo pro romantický pocit z Vánoc nejen o Vánocích, ale třeba i jako recese „Vánoce v létě“.
zobrazit detailHodnotilo 91 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Navštivte Nejdek - jedno z nejstarších hornických měst Krušných hor

Navštivte Nejdek - jedno z nejstarších hornických měst Krušných hor

Nejdek je jedním z nejstarších hornických měst v Krušných horách a jako většina krušnohorských měst vděčí i Nejdek za svůj vznik výskytu cínových rud a důlní činnosti.
zobrazit detailHodnotilo 89 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Pobyty nedaleko Klínovce v horském hotýlku ARNICA

Pobyty nedaleko Klínovce v horském hotýlku ARNICA

Nemusíte jezdit daleko za hranice, stačí přijet za námi do hotýlku ARNICA a užít si tak hory ve VIP kvalitě.
zobrazit detailHodnotilo 118 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Loket

Loket

Malebné hradní město Loket sevřené ohybem řeky Ohře.
zobrazit detailHodnotilo 364 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se