Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Rozhledna Jarník
Rozhledna Jarník
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
autor: Petr Pavlík
vloženo: 18.08.2006

Rozhledna JarníkAdresa:  kopec Jarník
Město:  Písek
Nadmořská výška:  609 m.n.m.
Hodnocení: 5.7 / 10 hlasů: 2066
Souřadnice GPS:  N: 49,308094, E:14,192451 Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Rozhledna

Uprostřed Píseckých hor, necelých pět kilometrů od centra Písku, se tyčí rozhledna kovové konstrukce pojmenovaná podle blízkého kopce Jarník. Slouží sice zejména pro telekomunikační účely, ale vystoupáte-li přibližně 180 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů nad zemí, otevře se vám kouzelný výhled do okolí.

Na severu se rozprostírá snadno identifikovatelná Středočeská pahorkatina, na západě uvidíte Písek a od jihu s největší pravděpodobností vzhlíží Šumava. Oko potěší rovněž pohled na samotné Písecké hory. Zajímavé je i množství věží viditelných v blízkosti rozhledny. Nejsnáze identifikujete stříbrnou konstrukci v blízkém vojenském areálu, kolem něhož půjdete, zvolíte-li pro výstup níže popsanou trasu po žluté turistické cestě.

Pozornost si zaslouží také samotné provedení rozhledny. Schody jsou oddělené pro výstup i sestup, investoři navíc připlatili za plné provedení schodů, což řadě návštěvníků dodá při výstupu na jistotě. Osobně bych však ocenil lepší informační politiku. Na samotné rozhledně chybí mapka popisující výhled do okolí i tabule se stručným souhrnem základních technických informací. Pro úplnost dodejme, že celá věž měří 58 metrů a byla postavena v roce 1997.

Dopravní dostupnost

Máte na výběr minimálně ze dvou možností, jak se k rozhledně dostat. My jsme zvolili delší, nicméně z hlediska navigace subjektivně o něco jednodušší variantu. Výchozím bodem je obec Horní Novosedly. Pokud pojedete po silnici č. 29 směrem do Písku, tak je po levé ruce, ještě před serpentinovitým klesáním, odbočka na Kluky. Hned první vesnicí jsou Dolní Novosedly, v nichž se na návsi (prakticky naproti rozcestníku) dáte doprava a úzkou, poměrně prudkou cestou vystoupáte do Horních Novosedel. Zde zaparkujete své auto. Odtud pak po žluté turistické značce půjdete k chatě Živec (cca 2,5 km). Počítejte s tím, že jde o slušné stoupání lesem. Od chaty Živec je to pak už jen půl kilometru po modré, až zezadu přijdete k samotné rozhledně.

Druhou variantou je pak autem vyrazit přímo z Písku a vyjet až k samotné chatě Živec. Bezproblémově zde zaparkujete, přičemž vás čeká už jen poslední část cesty po modré.

Otevírací doba

Rozhledna je volně přístupná celoročně, pokud to počasí dovolí. Pokud ji najdete uzamčenou, klíče si můžete vyzvednout ve zmíněné chatě Živec. Vstupné se neplatí.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2455 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2181 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se