Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
nám. Míru
nám. Míru
Škola
Škola
třída J. P. Koubka
třída J. P. Koubka
Zámek Blatná
Zámek Blatná
Zámek Blatná
Zámek Blatná
Daňci v zámeckém parku
Daňci v zámeckém parku
autor: Jiří Pavlík
vloženo: 23.11.2006

Blatná - město, zámekAdresa:  Blatná
Hodnocení: 5.8 / 10 hlasů: 3070
Souřadnice GPS:  N: 49°25'29.59, E:13°52'54.33 Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Obec / město Přírodní park Zámek

Město Blatná se nachází asi 100 km jižně od Prahy na rozhraní Jihočeského, Západočeského a Středočeského kraje. Město se proslavilo pěstováním růží a v novější době i majoránky. Současnost však oběma komoditám poněkud nepřeje. Centrum tvoří dvě na sebe kolmá “náměstí“. To dolní – třída J. P. Koubka je vlastně hlavní nákupní zóna a nabízí průhled na velkou dvoupatrovou budovu postavenou v neorenesančním slohu. Nápis v průčelí “Škola základ života“ naznačuje, že jde o budovu školní.

Stranou ruchu vyrostl v letech 1902 - 1904 školní palác, kterým se mohlo v té době pochlubit jen málokteré české město. Zde také můžeme začít asi 2 km dlouhou procházku těmi nejzajímavějšími místy Blatné. Vydáme se do mírného kopečka na jehož vrcholu se nachází 45,5 m vysoká věž zvonice a gotická loď děkanského kostela. Navazuje zde i horní - tentokrát pravé náměstí – Náměstí Míru. Přes něj se můžeme dostat ke krematoriu a hřbitovům, ale my optimisté sejdeme z kopečka a po nábřeží zamíříme k zámku.

Zámek

Vlevo přes zídku si můžeme prohlédnout vodní nádrže místních sádek, ve kterých parkují Blatenští kapříci než se nám dostanou na stůl. Přejdeme přes kamenný most a vstupní věží projdeme na nádvoří zámku. Přestože zámek byl vrácen původním majitelům - rodině Hildprandtů jsou nádvoří i přilehlý park celoročně volně přístupné. Během turistické sezóny se provádějí i pravidelné prohlídky částí vnitřních prostor a je otevřena stylová restaurace. Na zámku lze navštívit výstavní síň, nebo si říct své osudné ANO, neboť se zde nachází obřadní síň MÚ. Zámek je postupně zvolna opravován.

Zámecký park

Vodní příkop kolem zámku napájí vody Řečického (Jesec) a Závišínského potoka, slévající se v zámeckém parku a ty pak spolu ruku v ruce – teda vodu ve vodě pokračují jako říčka Lomnice do Vltavy. My ale pokračujeme do rozlehlého zámeckého parku, v němž se můžeme kochat pohledem na památné mohutné staleté lípy a duby. Přírodní živly a zub času však bohužel již zničily asi nejznámější z nich - dub, pod kterým podle pověsti sedávala královna Johanka, manželka krále Jiřího z Poděbrad.

V parku zaujmou podivné kopečky, to jsou sejpy - pozůstatky po rýžování zlata. Na kraji lze potkat pestrobarevné pávy a odlehlejšími částmi parku se pak prohání početné stádečko daňků, proto až budete park opouštět zadní brankou nezapomeňte ji zavřít ať nám neutečou. Okruh pak dokončíme kolem sportovních zařízení, Sokolovny, přes most a tř. T.G.Masaryka zpět. Stejně jako na řadě dalších míst tak i v Blatné řádili čerti. Stopami po nich je Čertův kámen na jižním okraji sídliště nebo Čertův vrch na severovýchodním okraji města.

Jižní Čechy to jsou rybníky, a tak ani Blatná a okolí není po této stránce výjimkou. Jejich návštěvu stejně jako putování po dalších zajímavých místech v okolí nabízejí cyklostezky.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Alča Kročilová | 07.11.2009 12:45dobrý názor | 1831 hlasů

Blatná je krásné městečko, s rodinou jsme jezdili asi 3 km za ní do chatové oblasti Hadí a vždycky jsme si procházeli město a krmili daňky a danielky v parku. Je to krásnej zážitek poladit si ty sametové parohy a nechat si brát chleba přímo z ruky. Navíc vodní kanál, který obklopuje zámek si zahrál svojí roli v Šíleně smutné princezně, pokud se nemýlím:) takže místo jak pro celou rodinu tak pro páry:)

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2458 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2183 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se