Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Helfenburk - vyhlídková věž
Helfenburk - vyhlídková věž
Helfenburk
Helfenburk
Helfenburk
Helfenburk
Helfenburk - palác
Helfenburk - palác
Helfenburk - vstup
Helfenburk - vstup
autor: Jan Bartoš
vloženo: 12.08.2009

Hrad HelfenburkAdresa:  Helfenburk
Město:  Bavorov
Nadmořská výška:  683 m.n.m.
Hodnocení: 4.7 / 10 hlasů: 1761
Souřadnice GPS:  N: 49°8'9.36, E:14°0'23.73 Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Hrad Rozhledna Zřícenina

Přibližně 5 km západně od Bavorova jsou na vrchu Malošín z dáli viditelné siluety zříceniny mohutného gotického hradu Helfenburk. Obklopen příkopem a velkými hradbami působí nedobytně, přičemž celý dojem ještě umocňuje vstup přes dřevěný most. V současnosti dokáže nalákat nejen na bohatou minulost, protkanou slavnými jmény, ale také na výborný rozhled.

Jedna z věží hradu byla totiž zpřístupněna jako rozhledna a z jejího vršku se rozprostírá krásný výhled na Kleť, Písecké hory s Velkým Jehelníkem i Šumavu s nepřehlédnutelným Boubínem.

Hrad byl založen v polovině 14.století a plnil roli správního střediska panství Rožmberků. Po vybudování Kratochvíle jeho význam upadal a hrad chátral. Ani vlastnictví Eggenberků či Schwarzenbergů toho moc nezměnilo. Ve 20. století byly zříceniny částečně upraveny, Klub turistů zpřístupnil zmíněnou vyhlídkovou věž.

V současnosti patří Helfenburk městu Bavorov, je turisticky přístupný. Konají se tu příležitostné akce, vystoupení šermířů apod. V sezóně se zde pasou volně kozy. Bližší informace na tel.čísle 383 390 201.

Otevírací doba

duben-září: Út-Ne 10-17

vstupné 45Kč/25Kč

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to po modré turistické značně od silnice z Volyně do Bavorova (asi 1 km). Alternativně můžete jít přímo z Bavorova (cca 5 km).

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Honza | 11.08.2009 21:53dobrý názor | 1697 hlasů

Návštěva dne 11.8.2009 (úterý) - volně se pasoucí kozy zmizely. Středověká krčma se střechou z térového papíru (fakt stylové) se asi pomalu ale jistě rozpadá. Opuštěná zednická míchačka vedle rozestavěné zdi dává tušit laxní přístup provozovatele i laxní personál (2x pokladní u vstupu, 1x u vstupu povalující se "číšnice" obsluha z krčmy). Laxní personál se naplno projevuje po příchodu do "Krčmy" - tuny neumytého nádobí, mezi kterým mi načínají naštěstí čerstvé utopence a teplé pivo, krájí chleba (téměř jediné menu, co zde můžete dostat - jinak tu mají ještě Horalky). Celkově nepořádek hodný návštěvy hygienika. Teď mě napadá - kde jsou ty kozy? Že by už došly a proto kupují už jen utopence? Konaly se kozí hody? Toť otázky pro záhadologa. Naštěstí je odsud stále ještě pěkný výhled a zpřístupněná další (druhá) věž - nyní nově za cenu 45Kč / 25Kč. Procházka přírodou směrem vzhůru ke zřícenině hradu i zpět je velmi příjemná, nebýt oprsklých pražáků, kteří i přes zákaz vozí svoje zadky v medvědech až nahoru na kopec - tím dokonale dokáží zničit požitek z čerstvého vzduchu. Navíc, když se na cestě vyhýbají pěším - nám např. s kočárkem - měl jsem docela strach o zdraví svého synka. Ona ta cesta je spíše na vyhnutí se dvou kočárků než čehokoli širšího!

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2458 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2183 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se