Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Lužní les
Lužní les
Jezírko
Jezírko
autor: Tereza Kučerová
vloženo: 09.07.2014

Hlincova HoraAdresa:  Hlincová Hora
Město:  Hlincova Hora
Hodnocení: 5.6 / 10 hlasů: 276
Souřadnice GPS:  N: 48°59'1.034", E:14°33'52.057" Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Jezera / rybníky / nádrže Les Zámek

Hlincová Hora - Rudolfov


Cestu můžeme začít zaparkováním auta v obci Hlincová Hora, které se v minulosti říkalo Pfaffenberg (Kněžský vrch) po té se vydáváme k rybníku Mrhal, kde začíná naučná stezka vedoucí do Rudolfova a zpátky Je to pohodlná příjemná procházka o déle necelých 6km a lze ji zvládnout s celou rodinou včetně dětí.

Pod hrází rybníka narazíme na studánku U Mrhalu, kde se můžeme osvěžit. Po necelých dvou kilometrech na nás z lesa po pravé straně vykoukne zámeček Lustenek. Zámeček je postaven v letech 1581-83 jako honosné renesanční sídlo s obytnými i hospodářskými budovami čtvercového půdorysu, napodobující životní styl panstva. Později byl ve vlastnictví těžařské rodiny Hölzlů. . Roku 1622 přešel Lustenek coby zkonfiskovaný luteránský majetek do vlastnictví českobudějovického děkanství. V letech 1707-22 došlo k barokní přestavbě, která vzhled a charakter renesančního sídla proměnila. Přibylo jižní (čelní) křídlo budovy s nástavbou sýpky a domácí kaple a naopak byla zazděna původními sgrafity zdobená brána s menší boční brankou pod nimi. Charakter a způsob užívání objektu se však nezměnil. Obytná budova, v níž bydlel šafář a někteří nájemci, byla označována jako zámek. Roku 1828 objekt vyhořel a musel být o rok později klasicistně upraven do současné podoby. Bylo sneseno první patro nad jižním křídlem s kaplí a sýpkou, dřevěné vnější schody s ochozem nahrazeny za vnitřní a pořízena nová fasáda. Tím nabyl Lustenek více hospodářského charakteru. V církevním majetku zůstal objekt až do roku 1948, kdy byl zkonfiskován státem. V roce 1954 byl předán do majetku Státních lesů, později sloužil jako sklad obchodní organizace Drobné zboží. Posledními obyvateli dvora byli příslušníci rodiny hajného Šťástky. Po neúspěšné privatizaci Drobného zboží v 90. letech minulého století je udržován pod správou státu jako nárokovaný majetek katolické církve.

Od zámečku dále pak už vcházíme do městečka Rudolfov, kde přejdeme po hrázi Královského rybníka a můžeme se vydat na prohlídku Hornického muzea (v současné době, zde probíhá rekonstrukce a je uzavřeno) nebo se začít pomalu vracet po naučné stezce zpátky k Hlincově Hoře a rybníku Mrhal. Proti proudu potoka Čertík se vydáváme nahoru. Naše cesta končí u rozcestníku Mrhal na břehu rybníka.

 Pokud byste se na Hlincovu Horu vydali příště, vedou stezky i na opačnou stranu směrem k Dubičnému nebo pak druhá část naučné Rudolfovy stezky.

.


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2455 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2181 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se