Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Šaunštejn
Šaunštejn
Vrchol
Vrchol
Cesta mezi skalními masivy
Cesta mezi skalními masivy
Skladiště obilí
Skladiště obilí
Skalní soutěska při výstupu
Skalní soutěska při výstupu
Šaunštejn z dáli
Šaunštejn z dáli
autor: Petr Pavlík
vloženo: 05.07.2007

Šaunštejn-Loupežnický hradAdresa:  Vysoká Lípa
Nadmořská výška:  340 m.n.m.
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 2813
Souřadnice GPS:  N: 50,868416, E:14,351520 Lokalita:  Děčínsko a Lužické hory

Místo s výhledem Zřícenina

Budete si možná chvíli spílat proč na Šaunštejn vůbec lezete, ve skalní průrvě úzké i pro hubeného turistu začnete uvažovat o svém návratu, nicméně až se přes všechna úskalí cesty dostanete, hrad vás odmění. Skalní bloky propojené můstky, pevně ukotvené zábradlí a zejména kouzelný pohled do kraje vám dají odpověď, proč Loupežnický hrad, jak zní druhé jméno Šaunštejnu, láká tolik turistů.

Přesná doba založení hradu není známa, nejčastěji se však hovoří o konci 14. století, kdy měl sloužit k ochraně České silnice představující významné obchodní spojení vnitrozemí se Saskem. Dnes tu sice obchodníky nenajdete, ale za to jejich putování můžete napodobit na cyklostezce, která někdejší cestu do značné míry kopíruje.

Cesta k hradu rozhodně není snadná. K patě skály, na níž se zřícenina rozkládá, dojdete po středně náročné červené turistické značce. Horší je však poslední úsek. Výstup k Šaunštejnu začíná na žebříku, pokračuje přes příkré schody a skalní průrvy. Několikrát se budete muset mistrně prohýbat či natáčet, abyste úsek vůbec zdolali. Specialitou je kousek cesty vedoucí skalní soutěskou, kde rozhodně není místa nazbyt a ještě to jde do kopce. Objemnější turisté zde nemají moc velkou šanci.

Vrchol

Hrad se rozprostírá na několika skalních masivech, dnes už pospojovaných umně udělanými můstky. Vrcholová plošina tak může měřit dobrých 70 metrů na délku a zhruba 15 metrů na šířku. Uprostřed zde v dávné minulosti stála dřevěná hlavní budova s věží, po níž dnes zbyly jen základy v podobě malé místnosti. Hned vedle pak najdete vytesanou, dosti hlubokou prohlubeň, která pravděpodobně sloužila jako skladiště obilí. Dnes tam jsou zejména drobné mince turistů.

Přístup do hradu byl sám o sobě dost komplikovaný, takže dodatečná bezpečnostní opatření představovaly už pouze dvě strážnice. Na severní straně její původní umístění poznáte podle vytesané prohlubně, obdobně druhou najdete na jihozápadním výběžku. Pokud byste si chtěli představit, jak hrad dříve vypadal, budete potřebovat notnou dávku fantazie a všímat si zvláštních čtyřhranných otvorů ve skále, v nichž se fixovaly dřevěné konstrukce.

Rozhodně nejzajímavější jsou však rozhledy. Rozprostře se vám pohled například na Růžovský vrch, Jetřichovické skály či Vysoký Sněžník. Za dobrého počasí dohlédnete až do Saska.

Jak se tam dostanete

Potřebujete se dostat na červenou turistickou značku vedoucí z Jetřichovic (9,5 km) až na Mezní louku (4km). Pokud se vám nechce jít až tak daleko, doporučuji kouknout na turistickou mapu severně nad obec Vysoká Lípa, do míst, kde se v zatáčce odděluje červená značka od silnice. Zde se dá celkem pohodlně zaparkovat a k hradu je to pak něco málo přes kilometr.

Šaunštejn se sice celoročně volně přístupný, nicméně vzhledem k povaze cesty nedoporučuji návštěvu při deštivém počasí či snad dokonce v zimě. Skála bude klouzat a bylo by to nebezpečné. Osobně si nejsem jistý, jak výstup zvládnou menší děti.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Boháček Karel | 06.08.2008 14:03dobrý názor | 1997 hlasů

Opravdu jde o nádobu na obilí?Nejde o cisternu?Myslím si ,že voda tu byla potřebnější.Obilí by se vlhkem zničilo. Pozorný návštěvník si všimne kamenné lavice v cisterně,ta sloužila jako podstavec pod žebřík k čištění cisterny,aby se dno nekalilo,případným náhodným zčeřením.Pokud by tu bylo obilí tak ten výstupek nemá žádnou funkci.Za druhé těch schránek na obilí by muselo být více,protože každý ví,že z jednoho druhu obilí se nedá péci.Také tu není náznak mlýnku,který by byl jistě vysekaný přímo do skály. Komín taky není -odborník ví,že pec na chleba už musí mít nějaké parametry/alespoň nějaký náznak by tu musel být/. Jinak bych sem nevodil děti mladší 10 let,po dešti to tu klouže.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné přírody, která ho obklopuje ze všech stran. V dosahu jsou CHKO Lužické hory, Labské pí...
zobrazit detailHodnotilo 2516 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Děčín, to pravé pro aktivní rodiny

Děčín, to pravé pro aktivní rodiny

Děčín, nejníže položené město na Labi, je ideálním místem pro relaxaci a volný čas.
zobrazit detailHodnotilo 94 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Vánoce v zoo Děčín: Vstupy zdarma, dárečky, čerti i sépie

Vánoce v zoo Děčín: Vstupy zdarma, dárečky, čerti i sépie

Pokud hledáte zajímavý program na adventní neděle 2015, máme pro vás tip.
zobrazit detailHodnotilo 290 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Zajímavosti o Dolní Poustevně

Zajímavosti o Dolní Poustevně

Nejvýraznějšími vrchy v katastru města jsou Poustevník (454 m), kterému místní říkají též Špičák, a Spálený vrch (443 m).
zobrazit detailHodnotilo 281 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Zámek Benešov nad Ploučnicí – perla saské renesance

Zámek Benešov nad Ploučnicí – perla saské renesance

Benešovský zámecký komplex znamenitým příkladem přerodu vladislavské gotiky a renesance.
zobrazit detailHodnotilo 303 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se