Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
autor: Petr Pavlík
vloženo: 05.08.2006

Máchovo jezeroAdresa:  Doksy
Nadmořská výška:  275 m.n.m.
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 2462
Souřadnice GPS:  N: 50°35'1", E:14°38'58" Lokalita:  Českolipsko

Jezera / rybníky / nádrže Sportovní vyžití

Jedna z nejznámějších vodních ploch u nás bývá často označována jako české moře. Pravověrní příznivci zahraničních letovisek sice nad tímto názvem tiše ohrnou nos, ale porovnáte-li Máchovo jezero s průměrným českým rybníkem, má k tomu moři přeci jenom blíž. Na břehu najdete jemný, bílý písek a voda zde bývá také relativně čistá. Zvláště v posledních letech, kdy správce jezera vymýtil pomocí neškodného postřiku hlinité soli nebezpečné sinice.

Jednoznačnou dominantou okolí je kopec Bezděz (603 m.n.m) se stejnojmenným hradem na svém vrcholku. Až se zakoukáte napříč vodní hladinou, bude to nejspíš on, který vás naláká k pohledu do mapy a naplánování programu na další den. Dokud jste však v blízkosti jezera, nudit se rozhodně nebudete. Z lokality se stalo lákadlo turistů, a tak na vás doslova z každého rohu mává nějaká atrakce. Patrně nejzajímavější je půjčovna lodiček a šlapadel, majetnější z vás si mohou dokonce pronajmout motorový člun. Máte-li dostatek času, pak můžete vyrazit i na některý z parníků. Na výběr jsou okružní plavby po jezeře a pravidelné lodní přepravy mezi Doksy, Starými splavy a Borným.

Zpestření pobytu zcela určitě přinese tobogán a několik klouzaček. Až budete mít dost vodních radovánek, můžete si například zahrát minigolf, plážový volejbal či fotbal. Zkrátka na výběr máte celou řadu aktivit. Jediným černým puntíkem této oblasti tak zůstává cenová politika, kdy zejména stánky s občerstvením počítají marži nikoliv v procentech, ale násobcích. Rekordem byla láhev koly za více než 200 Kč. Za potravou se tedy vyplatí vyrazit do blízkých Doks.

Jezero je za slunných letních měsíců opravdu velmi vyhledávané, a tak musíte počítat s tím, že zdejší čtyři pláže jsou opravdu zaplněné. Mladí lidé jistě ocení snadnost navázání nových vztahů, neboť s trochou nadsázky se stačí převalit a rázem budete na ručníku někoho jiného.

Přístup k jezeru je zpoplatněn. Jakmile zaparkujete, ať už v Doksech, Starých Splavech, případně přímo u jezera samotného, vyrazíte pěšky po břehu směrem k plážím, zanedlouho narazíte na pokladnu. Museli byste přijít opravdu brzo, abyste v budce nikoho nenašli.

Jezero? Nikoliv, Velký rybník

Přestože se název Máchovo jezero vžil, najdete ho na většině map i v turistických průvodcích, tak tento název nebyl oficiálně vyhlášen. Od dob Karla Hynka Máchy se jmenuje Velký Dokeský rybník.

Historie

V místech dnešního jezera bývalo rašeliniště, které vzniklo z velkého jezera, jež zbylo po druhohorním moři. V roce 1366 však nechal Karel IV zahradit průrvu s potokem a dal tak vzniknout vodní ploše téměř ve stejné podobě, jak ji známe dnes. Původní rozloha totiž čítala 350 ha, dnes se jezero rozprostírá pouze na 278 ha. Za zmínku stojí dva ostrůvky – Myší a Kachní, které jsou ornitologickými rezervacemi.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Doksy

Město Doksy

Doksy a Staré Splavy jsou nejznámější a jedny z nejvyhledávanějších rekreačních středisek severních Čech.
zobrazit detailHodnotilo 332 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými útvary u Hamerského jezera pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý (Hamerský š...
zobrazit detailHodnotilo 469 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Česká Lípa

Česká Lípa

Česká Lípa je díky své ideální poloze považována za turistickou křižovatku Českého severu se spoustou zajímavých cílů na dosah.
zobrazit detailHodnotilo 649 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Státní hrad Bezděz

Státní hrad Bezděz

Královský hrad Bezděz , založený r. 1264 Přemyslem II. Otakarem, je jednou z našich nejvýznamnějších gotických památek
zobrazit detailHodnotilo 412 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Státní zámek Zákupy

Státní zámek Zákupy

Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I.
zobrazit detailHodnotilo 432 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se