Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Cyklostezka na české straně Šumavy
Cyklostezka na české straně Šumavy
Cyklostezka na rakouské straně v oblasti Mühlviertel
Cyklostezka na rakouské straně v oblasti Mühlviertel
Nedaleko Freistadtu se nachází zámecký pivovar Weinberg
Nedaleko Freistadtu se nachází zámecký pivovar Weinberg
Po perfektně upravených cyklostezkách lze dojet až k Dunaji
Po perfektně upravených cyklostezkách lze dojet až k Dunaji
Po sportovním výkonu čeká zasloužená odměna
Po sportovním výkonu čeká zasloužená odměna
autor: Markéta Nová
vloženo: 26.03.2013

Česko-rakouská příhraniční stezkaAdresa:  Horní Dvořiště
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 296

Lokalita:  Jižní Čechy

Sportovní vyžití Cyklosezóna se blíží – naplánujte výlet do Jižních Čech i Horního Rakouska!  

Příroda je sice ještě pokrytá sněhem, ale milovníci jarních cyklovýletů už jsou neklidní – dokupují vybavení, připravují svého dvoukolého miláčka na první vyjížďku a začínají přemýšlet o tom, kam letos vyrazí. A co to zkusit rovnou do Horního Rakouska? 

Proč nevyrazit za hranice?

Pokud se vydáte na Třeboňsko nebo k Lipnu, nemusíte se spokojit jen s tuzemským výletem. Do Rakouska je to odtud co by kamenem dohodil, a můžete využít například Českorakouskou příhraniční stezku, která vede po trase Horní Dvořiště – Nové Hrady – Nová Bystřice – Znojmo – Břeclav. Z ní pak už lze snadno odbočit k našim jižním sousedům.

Malebná oblast Mühlviertel, která leží hned u hranic s Českou republikou, k výletu zrovna zve, a to nejen v létě. Je to tajemná krajina, ve které se můžete projíždět hustými lesy a míjet žulové balvany i majestátní hrady a zříceniny. Když vyjedete z lesa, otevře se před vámi upravená zemědělská krajina, na níž svítí nabílené zemědělské usedlosti. Celá oblast je klidná a turisty zatím nepřehlcená – projížďka tedy nabízí skvělou možnost pohodové relaxace.

Navíc tu můžete potkat milé místní obyvatele, hospůdky s dobrým gulášem a vyhlášeným pivem a také nemálo zajímavých gotických památek. A celé Horní Rakousko je známé tím, že je tu rozsáhlá síť perfektně upravených cyklostezek. 

Freistadt – okénko do středověku

Jen 19 kilometrů od Dolního Dvořiště leží město Freistadt, které se může pochlubit nejlépe dochovaným opevněním ze všech středověkých měst v Rakousku. Narazíte tu na úzké městské uličky a mohutné městské hradby ze 14. století s věžními branami, z nichž nejzajímavější je Linecká brána (Linzertor) a částečně dochovaná Česká brána (Böhmertor).  Majestátnosti celému městskému centru dodává také hradní budova se čtvercovou věží, pokrytou střechou z červených tašek. Uvnitř hradu je nyní muzeum, které nabízí expozici broušeného a malovaného skla a z jehož věže je překrásný pohled na město a okolí. Mohutné opevnění pomohlo městu, které leželo na solné cestě do Čech, plnit důležitou obrannou úlohu. Náležel k němu také vodní příkop, který se nyní proměnil v městské parky. V nich si návštěvníci mohou poklidně odpočinout před další cestou, pokud se nerozhodnou pro návštěvu některé z místních hospůdek. Ve Freistadtu je rozhodně třeba ochutnat místní pivo, a to i z důvodů poznávacích a historických – jedná se totiž o tzv. pivovarskou obec, ve které obyvatelé vlastní svůj pivovar. Od roku 1777, kdy byl pivovar vybudován, tady platí pravidlo, že když si koupíte dům uvnitř městských hradeb, automaticky si tím kupujete i podíl na výrobě tohoto oblíbeného nápoje.

Zámecký pivovar Weinberg   

Když se vydáte z Freistadtu na jih, dorazíte po 11 kilometrech jízdy krásně upravenou krajinou do městečka Kefermarkt s proslulým farním kostelem svatého Wolfganga. Místní jsou neobyčejně hrdí na gotický křídlový oltář, který je zhotovený z lipového dřeva a vysoký 13,5 metru. A pokud vás už cesta znavila, můžete navštívit zámek Weinberg, který byl upraven na vlídný penzion a je zde i pivovar.   

Zámek rozhodně nepřehlédnete, protože stojí na kopci a jeho světlé věže jsou vidět zdaleka. Uvnitř najdete restauraci s klenutým stropem a můžete si tu dát nejen vynikající domácí pivo, ale také speciální pivní guláš, typický řízek nebo čerstvě vyloveného pstruha. Když si budete chtít zahrát na zámecké pány, můžete tu přespat; pokud by vám už nechtělo zpátky na kole, nabízí se možnost svézt se zpátky do Freistadtu vlakem.

Na kole i do slatiny

Kdo si troufá i na delší výlet, neměl by vynechat známou cyklostezku Mühlviertel, pro kterou je výchozím místem vesnice Liebenau (asi 30 km východně od Freistadtu). Můžete se tu projíždět nádhernou zvlněnou a zalesněnou krajinou, v níž si přijdou na své ti cyklisté, kteří nemají rádi rovinu. K návštěvě láká i slatina Tannermoor (Jedlová slatina), která svou rozlohou kolem 120 hektarů patří mezi největší chráněné krajinné oblasti v hornorakouském regionu. Slatina vznikla asi před 12 tisíci lety a díky pevnému žulovému podloží se tu vytvořila až deset metrů hluboká rašeliniště. Na každém kroku se tady můžete setkat s mnoha druhy zvířat a ptáků a také se vzácnou flórou - najdete tu dokonce masožravou rosnatku okrouhlolistou, která je opravdovou raritou!

A když budete na kole projíždět tichými zákoutími nádherné přírody a třeba zahlédnete i lišku nebo kunu, určitě nebudete litovat, že jste se vypravili za odpočinkem právě sem.

Pro inspiraci navštivte www.hornirakousko.cz, výlet si můžete podrobně naplánovat na www.vyletyrakousko.cz.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Otevírací doba

  • březen-listopad: pondělí-neděle celodenně

Vstupné

PopisZákladníSnížené
zdarma00

Aktualizováno 26.03.2013

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2458 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2183 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se