Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Rotunda sv. Jiří
Rotunda sv. Jiří
Výhled z úbočí hory Říp
Výhled z úbočí hory Říp
Říp - pohled od Rovné
Říp - pohled od Rovné
Říp
Říp
autor: Petr Pavlík
vloženo: 26.02.2007

ŘípAdresa:  hora Říp
Město:  Rovné
Nadmořská výška:  459 m.n.m.
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 3420
Souřadnice GPS:  N: 50,386417, E:14,289385 Lokalita:  České středohoří

Historicky významný objekt Skála / hora

Důležitý orientační bod v rovinaté krajině, významná hora našich dějin i místo pro otestování naší kondice jsou jen jedny z mála přívlastků Řípu. Již z dáli velmi dobře viditelná čedičová kupa je v našich myslích nejvíce spjata s praotcem Čechem, který poté, co vystoupal na vrchol, pravil onu památnou větu o zemi zaslíbené. Nicméně když dnes pohlížíte na hustě zalesněnou horu, jen těžko si dokážete představit nějaký zajímavější rozhled po kraji, natož nutkání vyřknout nějaké to proroctví. Z vrcholku totiž nic vidět není.

Hlavním cílem cesty na Říp, není-li jím cesta samá, tedy může být zdejší románská rotunda sv. Jiří, kterou v roce 1126 nechal na místě původního dřevěného kostela postavit kníže Soběslav I. Na věži se nacházejí dvě původní sdružená románská okna. Portál a velká půlkruhová okna byla vytvořena později, při velkých úpravách kolem roku 1870. Z té doby také pochází socha sv. Jiří s drakem od B. Seelinga, která je uvnitř rotundy. Současná podoba stavby pak pochází z let 1966-1974, kdy byla opravena a oknům se vrátilo původní rozmístění i tvar.

Ostatně konec 19. století, kdy byl Říp ve vlastnictví Mořice Lobkowitze, byl pro horu plný změn. Kromě zmíněných úprav rotundy byl v roce 1879 také zalesněn do té doby holý Říp a stal se tak útočištěm mnohé zvěře. Na druhou stranu to výrazně omezilo výhled, a tak do kraje můžete pohlédnout jen z několika málo míst na úbočí hory. Vzhledem ke skutečnosti, že se Říp roku 1963 stal kulturní památkou, tak vybudování rozhledny nepřipadá do úvahy, což je z mého pohledu škoda. Vrchol kromě rotundy a stánku s občerstvením totiž příliš zajímavostí nenabízí.

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to autem do obce Krabčice, odkud vás už ukazatele zavedou do Rovného, jednoho z výchozích míst výstupu. Pokud nechcete platit 25 Kč za parkoviště v bezprostřední blízkosti Řípu, nechte ho dole v Rovném. Cesta je však o cca kilometr delší.

Otevírací doba rotundy

  • duben: st - ne 9:00 - 16:00
  • květen - září: út-ne 9:00 - 1800
  • říjen: st - ne 9:00 – 16:00

vstupné: 20 Kč / 10 Kč

Související upoutávky

Říp - Památná hora, kam podle pověsti vystoupil praotec Čech se svoji družinou. Na jejím vrcholku je románská rotunda sv. Jiří. Odtud byl také v roce 1868 slavnostně vyzdvižen základní kámen pro Národní divadlo. Říp se považuje za symbol české národní nezávislosti.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Královské město Žatec – město chmele a piva

Královské město Žatec – město chmele a piva

Zveme Vás na návštěvu královského města Žatec, ležícího cca 75 km severozápadně od Prahy, které patří mezi nejstarší města ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 2024 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Historie žateckého muzejnictví se začala odvíjet od roku 1896
zobrazit detailHodnotilo 522 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Do Máchova kraje za relaxací i poznáním

Do Máchova kraje za relaxací i poznáním

Není divu, že kraj, který se stal dějištěm nejslavnější básně K. H. Máchy, spisovateli tolik učaroval. Nabízí divokou přírodu, lesy a historické památky. Nemusíte být Hynek, ...
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Při plánování výletů nezapomínejte na cestovní pojištění

Při plánování výletů nezapomínejte na cestovní pojištění

Cestujete rádi a často? Při výletech do zahraničí bereme jako samozřejmost, že si člověk sjedná cestovní pojištění. Víte ale, že i v rámci prodloužených víkendů v České re...
zobrazit detailHodnotilo 47 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

100. výročí vzniku ČSR

100. výročí vzniku ČSR

Poslední pátek a celý říjnový víkend (26. až 28. října 2018) bude patřit hlavním oslavám letošního 100. výročí od založení Československého státu.
zobrazit detailHodnotilo 104 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Reklama

Okolí 30 km

Podobná místa

Doporučujeme

Přihlašte se