Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Pernštejn
Pernštejn
Pernštejn z boku.
Pernštejn z boku.
Stopa po dělové kouli.
Stopa po dělové kouli.
autor: Petr Pavlík
vloženo: 07.08.2006

Hrad PernštejnAdresa:  Nedvědice
Nadmořská výška:  425 m.n.m.
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 3477
Souřadnice GPS:  N: 49°27'7.16", E:16°18'58.98" Web:  odkaz
Lokalita:  Brno a okolí

Historicky významný objekt Hrad

Pokud bychom měli vyjmenovat nejkrásnější hrady v České republice, pak Pernštejn bude bezpochyby zmíněn jako jeden z prvních. Nad městečkem Nedvědicí stojí ve své kráse už od 13. století, ač dnešní podoba pochází až z 16. století, kdy ho mocný panský rod Pernštejnů dostavěl do goticko-renesančního stylu. Díky strategickému umístění a promyšlenému provedení se stal od přestavby nedobytný.

Během úprav byly vyhloubeny příkopy, postaveny hradby s novými věžemi v lomech hradeb i uvnitř samotného areálu. Jako poslední místo úniku při případném dobytí pak měla sloužit čtyřhranná, pětipodlažní věž Barborka, která byla s okolní zástavbou spojena pouze dvěma dřevěnými mosty.

Díky tomu, že hrad je ze tří stran obklopen skálou, mohli se stavitelé zaměřit zejména na ochranu jediné přístupné části – severu. Přes vyhloubené příkopy vedly pouze padací mosty, na severním konci hradeb pak vznikl bastion chránící vchod do předhradí s hospodářskými budovami. Dominantou opevnění je však jednoznačně mohutný barbakan s tři metry silnými zdmi, které bez problémů odolávaly lehkým palným zbraním i prosekání.

Druhou linii obrany pak představuje samotný vchod umístěný vysoko nad zemí a spojený dalším padacím mostem. Pokud by se nepřítel dokázal dostat až sem, narazil by na další problém v podobě úzkých chodeb. Sebesilnější armáda nedokáže pořádně využít své síly, když se vedle sebe nevejdou ani dva zbrojnoši.

Vzhledem k tomu, že prostor pro stavbu byl hodně omezený, nádvoří hradu je hodně plné a budovy jsou stavěny až neobvykle vysoké. Celý komplex získává vodu z jezírka s nevysychajícím pramenem.

Historie

Hrad byl vybudován mezi roky 1270-1285 jako typický ostrožní hrad. Z této původní podoby se toho však příliš nezachovalo. V druhé polovině 15. století totiž na Pernštejně vypukl veliký požár. Tehdejší majitel Jan I ho tak nechal přestavit a dal vzniknout výše uvedeným systémům opevnění.

Druhá fáze přestaveb nastala za doby Viléma II (syn Jana I). Hrad rozšířil o nové reprezentační sály a v místech, kde se mu nedostávalo prostoru vytvořil tzv. krakorce. Ve vyšších patrech je tedy více místa než v přízemí. Vstupní prostor překlenul diamantovou klenbou a ve věžích zřídil obytné místnosti. Vše v goticko-renesančním stylu.

Patrně nejdůležitějším bodem v historii hradu je doba třicetileté války, kdy se Švédové v roce 1645 marně snažili hrad obléhat. Jejich dělostřelba pouze poškodila část horního patra a Pernštejn tak ochránil okolní obyvatelstvo i jejich majetek. Zajímavostí je otisk dělové koule, který se dodnes vyjímá u vstupní brány.

Poslední rána otřásla hradem relativně nedávno. V dubnu 2005 vypukl na Pernštejně požár, při kterém vyhořela hradní sýpka s depozitářem a střecha. Znovuotevření se podařilo po neuvěřitelných 14 dnech a nyní už je vyhořelá část opravena. Nicméně většinu předmětů z depozitáře se zachránit nepodařilo.

Návštěva

Prohlídky jsou trochu něco jiného, než můžete být z jiných hradů zvyklí. Na výběr máte minimálně ze čtyř okruhů, pokud se sejde dostatek zájemců, k dispozici je dokonce pátý. Trasy jsou fyzicky náročnější, neboť kromě toho, že jsou zde užší chodby, tak velmi často stoupáte po schodech. Zejména z toho důvodu není Pernštejn vhodný pro tělesně postižené.

Nelze jednoznačně určit, který prohlídkový okruh byste si určitě měli vybrat. Subjektivně nejzajímavější se nám ze základních tras zdála varianta B, jež vás provede zařízenými interiéry i věží. Na vstupné si připravte 50-160 Kč v závislosti na okruhu. Horní hranici představuje zmíněná trasa B.

Dopravní dostupnost

Přímo pod hradem je placené parkoviště. Pokud byste nechtěli obětovat relativně vysoké parkovné, pak s trochou štěstí můžete zaparkovat na protější straně u lesní cesty, nicméně to není úplně šťastné řešení. Kvůli kopcovitému terénu však moc alternativ nezbývá.

Autobusem můžete jet z Brna směrem na Bystřici pod Pernštejnem a vystoupit na zastávce „hrad Pernštejn“.

Otevírací doba

duben: So-Ne 9-15

květen,červen,: Út-Ne 9-16

červenec, srpen: Út-Ne 9-17

září: Út-Ne 9-16

říjen: So-Ne 9-15

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Josef Barot | 03.06.2011 15:41dobrý názor | 1629 hlasů

zdravím všechny cestovatele :) tento hrad je vskutku monumentální a uvnitř jistě velmi krásný a zajímavý, to se nám ale zjistit nepodařilo, protože jsme se dovnitř nedostali přes nepříjemnou paní na kase ,měli jsme ssebou maleho psa jack russel teriera(opravdu v miniaturnim vydani) a tím vznikl nepřekonatelný problém, který nám vstup zamezil :( toto se nám stalo poprvé právě zde , ačkoli jsme se psem v minulosti navštívili hradů a dokonce i zámků několik a i když tam byl zákaz vstupu se psy po domluvě že pes nevstoupí na zem a bude po celou dobu prohlídky nesen v náručí nám vstup povolen byl .... jak se říká je to o lidech , velmi nás to mrzí že právě zde jsme narazili na neochotu paní na pokladně , která nekompromisně odmítala jakoukoli diskuzi o možné domluvě s tím že se byla schopna pořád jen dokola odvolávat na vyší místa na památkovém úřadě v Brně. Pokud máte tedy v plánu navštívit tento impozantní hrad a máte maleho psíka třeba jen yorkšírka a nebo i pidi pudlíčka prosím na tento hrad zapomeňte , ať se vyhnete zklamání jako my. Omlouvám se za případny pravopis jsem opravdu naštavany že v našem státě se pořád najdou lidé, kteří by asi spíše měli patřit do doby před rokem 1989 a díky těmto lidem památkový úřad přichází o tolik potřebné finanční prostředky na rekonstrukce hradu . Doufám že i jak doba se mění, časem se i změní tento přístup k turistům ochotně zaplatit vstupně a tím i přispět na rekoustrukci hradu Pernštejn s pozdravem Zklamaný turista a jeho psík

od:René Daněk | 06.08.2012 08:47dobrý názor | 1625 hlasů

Hrad Pernštejn je skvost, proto je jistě hojně využíván filmaři. Bohužel po sobotní zkušenosti už zřejmě tento hrad vynechám... To, že byli vykázáni návštěvníci, kteří měli v příruční tašce kilovou čivavu, to bych snad i překousl, protože na piktogramu u vstupu je přeškrtnutý pes (sice pes na vodítku, zatímco zmíněná čivava byla v kabeli a asi by nikoho neobtěžovala a už vůbec neohrozila ani návštěvníky, ani tuto památku a mě rozhodně nijak neiritovala), to že jsem musel odevzdat do "úschovy" dvacetilitrový batoh, že prý bych jím odřel zdi...:-D, to snad také, ale že po zaplacení 530,- Kč - 480,- vstupné pro dva dospělé a jedno dítě + 50,- parkovné na veřejné komunikaci(!) se nám dostalo výkladu od slečny, která naprosto příšerně artikulovala, to jsem už nedal. Jsem zvyklý komunikovat s lidmi, převážně na ulici, takže dokážu spoustu věcí i domyslet nebo odezírat, ale tohle byl vskutku nářez. Takových 60% výkladu jsem naprosto nerozuměl, slečna neustále skákala do fistule, která v prostorách velkých místností byla až nepříjemná a v okamžiku, kdy se Česká republika v jejích ústech přeměnila na českou repliku, jsem snad i vyprskl, to prostě nešlo ustát... Skutečně jsem se těšil, až prohlídka skončí a konečně vypadneme. Takže za mě, byly to vhozené peníze... Bohužel jsem "dostal zákaz" jít si stěžovat, takže si pobrečím aspoň tady:-). Mimochodem, pár s čivavou to nakonec vyhrál, psa nechal v autě a šel s jinou skupinou, kde provázel mladík, kterému jsem rozuměl i já "na dálku"...

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Blansko – brána Moravského krasu

Město Blansko – brána Moravského krasu

Jen málo turistických lokalit nabízí tak unikátní spojení historických a kulturních památek s množstvím přírodních zajímavostí jako oblast Blanenska a Moravského krasu.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Bobová dráha Brno

Bobová dráha Brno

Naše bobová dráha má největší převýšení v České republice. Celková délka tratě je 1.021m.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně.
zobrazit detailHodnotilo 76 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Klasicistní zámek obklopený anglickým parkem o rozloze 21,5 hektaru byl pro veřejnost otevřen v roce 2016.
zobrazit detailHodnotilo 3 uživatelů. Průměrné hodnocení 10/10

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.
zobrazit detailHodnotilo 14 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se