Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 03.05.2012

Astronomický ústav Akademie věd České republikyAdresa:  Boční II 1401 Praha 4
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 308

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - jihovýchod

Rozhledna Technická zajímavost

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov více jak sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.

Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty, vysokoenergetických objektů ve vesmíru či rotace Země. Během návštěvy Vás průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a v muzeu Vojtěcha Šafaříka řadu zajímavých dobových přístrojů. Dozvíte se o poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.

Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst.

Individuální prohlídky

Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli, kdy prohlídky začínají v 10:00, 13:00 a 16:00 hodin.

Skupinové prohlídky

Skupinovou prohlídku (od 20 osob) je možné domluvit na všední dny od dubna do října v termínech 10:00 a 13:00, výjimečně podle domluvy na jiný termín. Objednávku je třeba domluvit předem od pondělí do pátku na tel. čísle 323 620 111 nebo 725 948 910. V případě nepřítomnosti pracovníka  využijte elektronickou adresu pro objednávání - exkurze@asu.cas.cz. Na Váš dotaz či objednávku exkurze Vám odpovíme během několika dní.

Mimořádné prohlídky pro veřejnost

Využijte možnosti podívat se na pracoviště observatoře, vyslechnout výklad vědců a pozorovatelů, a to zdarma při dvou mimořádných příležitostech roku. V květnu to jsou Dny otevřených dveří a v září Evropská noc vědců. Více na www.asu.cas.cz v sekci Akce.

Přístup

Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km.

Další informace, výše vstupného a možnost zakoupení upomínkových předmětů najdete na www.asu.cas.cz v sekci Prohlídky a pozorování.

 Areál observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově je v letní sezoně (květen – září) přístupný veřejnosti každý víkend. Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady a navštivte naši hvězdárnu, přijet můžete na kole, vlakem a autobusem nebo autem.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Zruč nad Sázavou – ráj pro děti i dospělé

Zruč nad Sázavou – ráj pro děti i dospělé

Turistická sezona je v plném proudu, tak že můžete navštívit zámek ve Zruči nad Sázavou denně od 10 do 17 hodin
zobrazit detailHodnotilo 306 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Zámek v Mníšku navštěvujte po celý rok

Zámek v Mníšku navštěvujte po celý rok

Zámek Mníšek pod Brdy je obklopen přírodou a zároveň téměř na dohled od Prahy.
zobrazit detailHodnotilo 1214 uživatelů. Průměrné hodnocení 7.2/10

TEPfactor – inspirováno Boyardem

TEPfactor – inspirováno Boyardem

Nechte se pohltit atmosférou pirátské jeskyně, ve které na vás čeká spousta záhad, logických hádanek a fyzických výzev.
zobrazit detailHodnotilo 12 uživatelů. Průměrné hodnocení 7.3/10

Dvacátý Highjump s podtitulem Legendy opět v Hřiměždicích

Dvacátý Highjump s podtitulem Legendy opět v Hřiměždicích

V termínu 2. a 3. srpna se v lomu v Hřiměždicích u Příbrami uskuteční jubilejní dvacátý ročník cliffdivingových závodů Highjump.
zobrazit detailHodnotilo 20 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Pozvánka do královského města Kolína

Pozvánka do královského města Kolína

Přijměte pozvání do královského města Kolína, kde můžete obdivovat významné architektonické i technické památky nebo se vydat na výlet do okolí např. po stopách bitvy u Kolína.
zobrazit detailHodnotilo 35 uživatelů. Průměrné hodnocení 6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se